Zelenszkij Helsinkiben sürgette az ukrán NATO-csatlakozást
Az ukrán elnök a jövő héten Berlinbe utazik.
Az ukrán elnök a jövő héten Berlinbe utazik.
A kormány nyújtotta be a svéd–finn csatlakozásról szóló előterjesztést az Országgyűlésnek, de a kormánypárti kétharmadnak mintha mégsem lenne sürgős a döntés.
A megbeszélést követően a három vezető sajtótájékoztatót tartott a két skandináv ország NATO-csatlakozásáról.
A finnek napokon belül hivatalosan is jelezni fogják csatlakozási kérelmüket a NATO felé, miközben Putyin közölte kollégájával, hogy ez a lépés negatív hatással lehet a finn-orosz kapcsolatokra.
A finn államfő és a miniszterelnök közös nyilatkozatban jelentették be a döntést. Korábban erre az esetre Moszkva "komoly következményekkel" fenyegetett.
Az ukrajnai háború többséget teremtett a NATO-tagság támogatására a semleges Finnországban és Svédországban, amelyek csatlakozása az észak-atlanti szövetséghez Moszkva hátrányára rajzolhatja át Európa biztonságpolitikai térképét.
Nem értik, mit értett az amerikai elnök az alatt, hogy Finnországban gereblyézik az erdőket, de állnak elébe a kihívásnak.
A magyar belpolitikáról is tájékozódni kíván, valamint Európa helyzetéről, továbbá Finnország és Magyarország jövőbeni európai uniós szerepvállalásáról tárgyal Budapesten a finn államfő. Sauli Niinistö magyar újságírók, köztük az MTI különtudósítója előtt Helsinkiben hangsúlyozta: kíváncsi arra, hogy a magyar vezetők - köztük Áder János államfő, Kövér László parlamenti elnök és Martonyi János külügyminiszter - miként értékelik országuk helyzetét és a magyarországi demokráciával kapcsolatos, elsősorban Brüsszellel folytatott vitákat.
A várakozásoknak megfelelően a konzervatív Sauli Niinistő, a legfőbb kormányzó erő, a Nemzeti Koalíciós Párt jelöltje vezet a finn elnökválasztás vasárnap tartott első fordulójában, de a politikusnak két hét múlva második fordulóban is meg kell mérettetnie magát, miután egyik jelölt sem szerezte meg a szavazatok legalább 50 százalékát.